Centrul de Studii Clasice şi Creştine

Centrul de studii clasice şi creştine
Misiunea de bază a Centrului de Studii Clasice şi Creştine, singurul de acest fel din Romania, este aceea de a reuni eforturile specialiştilor din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” şi al altor instituţii academice şi de invătământ din Iaşi şi din ţară în promovarea cercetării şi difuzării educaţionale a Antichităţii clasice şi creştine greco-latine. Centrul oferă cursuri post-universitare şi de masterat, precum şi programe de cercetăre în domeniile istoriei şi filologiei clasice şi creştine şi al moştenirii Antichităţii în cultura universală.

Despre noi – Ce este Centrul de Studii Clasice şi Creştine? scut

1. Denumirea: Centrul de Studii Clasice şi Creştine (infra, CSCC)

2. Obiectivul: Misiunea de bază a CSCC, singurul de acest fel din Romania, este aceea de a reuni eforturile specialiştilor din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” şi al altor instituţii academice şi de invătământ din Iaşi şi din ţară în promovarea cercetării şi difuzării educaţionale a Antichităţii clasice şi creştine greco-latine. Centrul oferă cursuri post-universitare şi de masterat, precum şi programe de cercetăre în domeniile istoriei şi filologiei clasice şi creştine şi al moştenirii Antichităţii în cultura universală.

3. Scopurile CSCC:

• specializarea în domeniul disciplinelor umaniste ale Antichităţii greco-latine;
  • specializarea în domeniile studiilor creştine din perioada Antichităţii clasice şi târzii;
  • promovarea valorilor lumii clasice şi creştine – componente fundamentale ale spiritualităţii europene;
  • stimularea cercetărilor în sectoare puţin abordate în cultura română – istoriografia Antichităţii târzii, literatura creştină de limba latină şi greacă, viaţa cotidiană în Antichitatea greco-latină şi creştină, valorificarea în viziune interdisciplinară şi a antropologiei culturale a monumentelor culturii clasice şi creştine din Romania etc.;
  • editarea colecţiilor Bibliotheca Patristica Iassiensis şi Thesaurus Classicus.

4. Educaţia post-universitară de performanţă:

• cursuri şi seminarii susţinute de profesori de înaltă specialitate de la Facultăţile de Istorie, Litere, Teologie, Filosofie;
  • prelegeri şi cursuri susţinute de specialşti din străinătate;
  • posibilităţi de specializare în instituţii universitare din alte ţări (Germania. Italia etc.)

5. Cercetare:

• istorie şi cultura greco-latină;
  • spiritualitate creştină timpurie;
  • păgânism versus creştinism şi creştinism versus păgânism;
  • impactul culturii clasice şi creştine în spiritualitatea europeană;
  • antropologia culturală, a lumii clasice şi creştine timpurii.

6. Colectiv:

Consiliul director:

Consiliul Ştiintific:

• Prof.univ.dr. Nelu Zugravu, Facultatea de Istorie, Iaşi – preşedinte
  • Prof.univ.dr. Mihaela Paraschiv, Facultatea de Litere, Iaşi – membru

Cadre didactice şi cercetători:

• Prof.univ.dr. Nelu Zugravu, Facultatea de Istorie, Iaşi
    • Prof.univ.dr. Mihalela Paraschiv, Facultatea de Litere, Iaşi
    • Conf. univ. dr. Dorina Claudia Tărnăuceanu, Facultatea de Litere, Iaşi
    • Dr. Tincuţa Cloşcă-Ojog, Biblioteca Centrală Universitară “Carol I”, Bucureşti
    • Dr. Florentina Gîlcă, Facultatea de Istorie, Iaşi
    • Dr. Ioan Oprea, Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia