Finala competiției „Bursa Ion Agrigoroaiei”

14.12.2023
Joi, 14 decembrie, in Decanatul Facultății a avut loc finala competiției „Bursa Ion Agrigoroaiei”.
Cei doi studenți ajunși în această etapă au fost Nicoleta Svitic, din anul III, care a realizat un referat intitulat Vizita Regelui Ferdinand și a Reginei Maria în Basarabia românească (mai 1920) și Daniel Grosu, din anul II, care a prezentat un referat numit Promovarea culturii românești în Basarabia interbelică prin instituții, societăți, personalități și monumente.
După prezentarea referatelor și discuții, Nicoleta Svitic și Daniel Grosu au fost premiați de către comisie. Cei doi laureați au primit câte o bursă în valoare de 500 de lei, oferită de familia profesorului Ion Agrigoroaiei, și un pachet cu cărți de specialitate.
Facultatea de Istorie mulțumește, încă odată, familiei profesorului Ion Agrigoroaiei pentru inițiativă și gestul generos, care omagiază și onorează amintirea colegului și profesorului nostru.

Find more like this: Prima Pagină

Publicat in: Prima Pagină