18-21 aprilie 2016 Săptămâna porţilor deschise la Facultatea de Istorie

18.04.2016

Marți, 19 aprilie

10.00 – 11.00  – Prezentare, dezbatere, sesiune de experimente: Arheolog pentru o zi (lect. univ. dr. Vasile Cotiugă). Vor avea loc: prospecţiuni arheologice non-invazive, ridicări topografice arheologice, prelucrarea materialului arheologic, arheologie experimentală: prelucrarea pietrei și a osului, prepararea hranei (râșnit cereale și preparare lipii neolitice).

11.00 – 12.00  – Historical reenactment – reconstituiri istorice de lupte dacice – Asociația „Geto-Dacii”

12.00 – 13.00   Historical reenactment – reconstituiri istorice de lupte dacice – Asociația „Geto-Dacii

13.00-14.00  – Prezentare, dezbatere, sesiune de experimente  Arheolog pentru o zi (lect. univ. dr. Vasile Cotiugă). Vor avea loc: prospecţiuni arheologice non-invazive, ridicări topografice arheologice, prelucrarea materialului arheologic, arheologie experimentală: prelucrarea pietrei și a osului, prepararea hranei (râșnit cereale și preparare lipii neolitice).

Miercuri, 20 aprilie

11.00 – 12.00 –  Prelegere și dezbatere – „O istorie în chipuri și icoane”. Ctitorii medievale din nordul Moldovei  – Asist. dr. Augustin Guriță

Joi, 21 aprilie

12.00 – 13.00 – Prezentare: Student la Istorie (Liga Studenților la Istorie – Bogdan Preda, Emil Apostol)