25.01.2023

În urma demersurilor întreprinse, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a obținut, în luna ianuarie 2023, aprobarea suplimentării sprijinului financiar acordat doctoranzilor și tinerilor cercetători incluși în grupul țintă al proiectului „Suport educațional și formativ pentru doctoranzi și tineri cercetători în pregătirea inserției în piața muncii”.

Astfel, Universitatea a obţinut suplimentarea numărului de locuri pentru cercetătorii postdoctorat incluși în proiect cu 16, grupul țintă ajungând, în prezent, la un total de 120 de beneficiari faţă de 117 prevăzuți iniţial (din care 80 de doctoranzi și 40 de cercetători postdoctorat).

În plus, Universitatea va acorda premii, în valoare de 7133 lei brut fiecare, primilor 44 de doctoranzi care vor susține teza de doctorat până la data de 30.10.2023. De asemenea, va acoperi un număr suplimentar de 18 taxe de publicare de articole, pe lângă cele 45 de taxe de publicare prevăzute inițial.

În perioada imediat următoare va fi publicată metodologia de acordare a premiilor menționate anterior.

Doctoranzii și tinerii cercetători incluși în grupul țintă al proiectului pot obține mai  multe informații privind condițiile de acordare a sprijinului financiar de aici: https://www.uaic.ro/studii/studii-universitare-de-doctorat/burse-doctorale-in-cadrul-proiectului-suport-educational-si-formativ-pentru-doctoranzi-si-tineri-cercetatori-in-pregatirea-insertiei-in-piata-muncii/ și aici: https://www.uaic.ro/studii/studii-universitare-de-doctorat/burse-postdoctorale-in-cadrul-proiectului-suport-educational-si-formativ-pentru-doctoranzi-si-tineri-cercetatori-in-pregatirea-insertiei-in-piata-muncii/.

Find more like this: Doctorat

Publicat in: Doctorat